Sosyal medya paylaşımları

21 Ekim 2007

İstanbul'da Kent Arkeolojisi: Eleutherius / Thedosios Limanı Kazısı

Osmanlı Bankası Müzesi (OBM), Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen Obje ve Ritüel Söyleşileri’nde bu ay, “Eleutherius / Thedosios Limanı Kazısı” başlıklı konuşmasıyla Metin Gökçay’ı ağırlayacak. 24 Ekim Çarşamba günü saat 18:30’da başlayacak söyleşide, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin 2004 yılından bu yana sürdürdüğü, Konstantinopolis’in yedi tepesinin güney yamacındaki antik limanı ortaya çıkaran arkeolojik kazılardan bahsedilecek.

Yaklaşık 500 kişilik bir ekiple, 58.000 m2 alanda sürdürülen kazılarda, İstanbul’un kent arkeolojisine yeni boyutlar kazandıran eserler ortaya çıkarıldı. Bunlara örnek olarak; çağının en önemli keşiflerinden biri sayılan Konstantin Suru, çeşitli dönemlere ait mimari buluntular ve 26 adet batık tekne sayılabilir. Kazılar, İstanbul’un 8.000 yıllık tarihinin önemli bir bölümünü gün ışığına çıkarıyor.


Metin Gökçay
1949’da İstanbul’da doğdu. 1975’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nü bitirdi. İlk kazı deneyimini, 1971-72 yıllarında katıldığı, Prof. Dr. Ufuk Esin başkanlığındaki Keban kurtarma kazılarında edindi. İstanbul dışında çeşitli şehirlerdeki kazılara Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi olarak katıldı. İstanbul’da kent arkeolojisi kapsamında kazılar yapan ve bu kavramı ilk ortaya koyan arkeologlar arasında yer aldı. Kentin içinde ve çevresinde 100 civarında kazı yaptı. Çeşitli yayınlarda makaleleri yer alan Gökçay, üniversite ve kurumlarda konferanslar verdi ve sempozyumlara katıldı. Türk Tarih Kurumu, Doğu Roma ve Bizans Komitesi Muhabir Üyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Ta-mir Danışma Kurulu Üyesi’dir. Halen İstanbul Arkeoloji Müzesi adına Kazı Sorumlusu olarak Yenikapı Marmaray ve Metro kazılarını sürdürmektedir.


Tarih: 24 Ekim 2007

Saat: 18:30

Yer: Osmanlı Bankası Müzesi
Bankalar (Voyvoda) Caddesi No:35/37 Karaköy, İstanbul

Tel: (212) 334 22 70

www.obmuze.com

Katılım için rezervasyon yaptırılması önerilir.

Hiç yorum yok: